Our Lady of the Rosary

Governors

The Governing Board has 3 core functions:

  1. Setting the vision and strategic direction of the school
  2. Holding the Headteacher to account for the school’s educational performance and for the safety and wellbeing of pupils and staff
  3. Ensuring financial resources are well spent

Our Governing Board works in partnership with the Headteacher and Senior Leadership Team to determine the strategic development of the school and set priorities for development and improvement.  Governors are also responsible for monitoring teaching and learning, reviewing performance data, attendance and behaviour, financial expenditure and staffing. 

The Governing Board does not have responsibility for the day to day running of the school, that is the responsibility of the Headteacher.  Governors act as a critical friend offering advice and challenge where necessary.

Most of the work of the Governing Board is undertaken by the three sub committees – Curriculum, Staffing and Finance and Premises, which meet each term.  The Governing Board also meets each term to receive and discuss reports which give a full overview of the work of the school.

Governors regularly visit the school to meet the children to share their learning experiences, attend school productions, class assemblies and other school celebrations.

Membership of the governing body includes Foundation governors, appointed by the Catholic Archbishop of Southwark to ensure the school’s Catholic ethos is maintained and developed, parent governors, staff governors and a governor nominated by the local authority.

Governor details

 

  Name

 Category

  Term of          Office

 

  Mrs Claire Byrne

 Head Teacher

  Ex Officio

 

  Foundation Governors

 

  Start

  End

 Mrs Heather Mash ( Chair ) ( Link Governor for Safeguarding ) 

 Foundation

01/09/2022

 31/08/2026

  Mrs Louise Davis ( Link Governor for SEN )

 Foundation

 20/01/2021

 19/01/2025

  Mr Shaun Hetherington ( Vice Chair )

  ( Link Governor for Safeguarding )

 Foundation

 01/09/2022

 31/08/2026

 Mrs Julie Donnelly

 Foundation

 09/04/2023

 08/04/2027

 Father Lynch

 Foundation

 22/04/2021

 21/04/2025 

 Mrs Blessing Amiame

 Foundation

 04/04/2023

 03/04/2027

 Mrs Rachel Olisa

 Foundation

20/06/2022

 19/06/2026

 Ms Josephine Akhilomen

 Foundation

 02/10/2023 

 01/10/2027

  Parent Governors

 

 

 

  Ms Ellie Dummer

 Parent

 28/10/2020

 27/10/2024

  Mr Jamie Payne

 Parent

 05/12/2023

 04/12/2027

  Staff Governors

 

 

 

  Miss Megan Doughty

 Staff

 08/11/2022

 07/11/2026

  Co-Opted Governor

 

 

 

  Mrs Jane Willmott

 Staff 

 23/10/2023

 22/10/2027

  Local Authority

 

 

 

  Mr Abayomi Ajigini

 Local     Authority

 25/01/2020

 11/02/2028

  Associate / Observer

 

 

 

  Mrs Sian Bowhay

 

 

 

 Mrs Elaine O'Shea 

 

 

 

  Clerk to Governing Body

 

 

 

  Mr Phil Boyd

 E Mail

 

 

 

  Governor’s attendance – Academic Year 2022-2023

  Name

Attendance

  Mr Abayomi Ajigini

 5/7

 Ms Blessing Amiame

 1/1

  Mrs Claire Byrne

 8/9

  Mrs Louise Davis

 14/16

  Ms Clare Denty

 5/6

 Mrs Julie Donnelly 

 9/11

 Ms Megan Doughty

 6/6

 Ms Ellie Dummer

 6/7

  Mrs Denise Edwards

 17/17

  Mr Shaun Hetherington

 12/13

 Father Lynch

 5/11

  Mrs Heather Mash

 9/9

 Ms Rachel Olisa

 5/6

 Mr Jamie Payne

 3/6

 

 

  Committee List

  Curriculum

  Staffing

  Mrs Louise Davis ( Chair )

  Mrs Julie Donnelly ( Chair )

  Mr Abayomi Ajigini

  Mrs Louise Davis

  Mrs Claire Byrne

  Mrs Heather Mash

  Ms Ellie Dummer

  Mrs Claire Byrne

  Mrs Heather Mash

 

  Mr Jamie Payne

 

  Miss Megan Doughty

 

  Father Lynch 

 

  Mrs Rachael Olisa 

 

  Admissions

  Finance and Premises

  Mr Shaun Hetherington ( Chair )

  Mr Shaun Hetherington ( Chair )

  Mrs Louise Davis

  Mrs Claire Byrne 

  Mrs Claire Byrne 

  Mrs Julie Donnelly

  Mrs Jane Willmott 

  Father Lynch

 

  Ms Josephine Akhilomen

 

  Mrs B Amiame

 

  Mrs Jane Willmott

Pay

 

  Mrs Heather Mash ( Chair )

 

  Mrs Louise Davis

 

  Mrs Claire Byrne 

 

  Mr Shaun Hetherington

 

 

Register of Interests / Business Interests

  Governor

  Pecuniary Interest

  Non-Pecuniary Interest

  Mrs Claire Byrne

  Member of staff

 

  Miss Megan Doughty

  Member of staff 

 

  Ms Ellie Dummer

 

  Parent

  Mr Jamie Payne

 

  Parent

  Mrs Jane Willmott

  Member of staff

 

  Mr Shaun Hetherington

 

  Company Director – Insurance     Broker

 

The Chair or other members of the Governing Body can be contacted via the school.

 

 

 

Last updated: November 2023

 

 

 

Click Here for Governors SEND Statement